Säästev kasvatamine ja tootmine

Suhkrupeet on oma olemuselt keskkonnasõbralik põllukultuur. Suhkru ekstraheerimisel suunatakse peedis olev vesi taaskasutusse ning kõik suhkrupeedist järelejääv, näiteks peedimass ja melass, muudetakse väärtuslikuks loomasöödaks. Meie Fairtrade-sertifikaadiga roosuhkrutooted on pärit Lõuna-Ameerikast ja Aafrikast.

Toitained mullast, energia päikeselt

Oma pikkade juurtega, mis võivad ulatuda kuni kahe meetri sügavusele maapinda, omastab suhkrupeet tõhusalt mullas leiduvaid toitaineid. See vähendab vajadust väetiste järele. Suhkrupeeti on nagu päikesepatarei, mis muudab päikeseenergia suhkruks.

Suhkrupeet on ka tõhus viis põllumajandusmaa hooldamiseks. Peeti kasvatatakse saagi rotatsiooni põllukultuurina ja peet kasvab põllul pikalt veel ka sügisel, siis kui teised põllukultuurid on juba koristatud. Suhkrupeedi kasvatamine põldudel vaheldumisi teraviljaga on loomulik viis umbrohtude vähendamiseks ja taimehaiguste ennetamiseks sellel põllumaal.

Kasutatakse ära kogu peet

Suhkrupeet sisaldab umbes 16% suhkrut, kuid sarnaselt paljudele teistele põllukultuuridele sisaldab ka palju, umbes 75%, vett. Suhkru ekstraheerimise protsessis kulub samuti palju vett, kuid õnneks saame kasutada ära suhkrupeedis sisalduva vee. Kasutades suhkrus leiduvat vett kuni 20 korda, on meie toodang 90% ulatuses vee osas isemajandav.

Kui suhkur on suhkrupeedist eraldatud, jääb järele kiudainerikas peedimass, mida pärast kuivatamist ja pressimist kasutatakse erinevates loomasöötades. Melass on viskoosne siirup, mis tekib tootmise lõppfaasis, kui moodustuvad puhtad suhkrukristallid. Ka melassi kasutatakse maitsva ja energiarikka lehmade ja hobuste söödana.

Lisateavet meie jätkusuutlikkuse alase tegevuse kohta leiate aadressilt www.nordzucker.com/en/nordzucker-together-sustainable

KRAV ja Fairtrade märgised

Vastupidiselt enamlevinud arvamusele, ei ole suhkrupeedis ja suhkruroos sisalduval suhkrul vahet ning need kaks põllukultuuri annavad identse lõpptoote. (Nn toorsuhkrut aga iseloomustab see, et suhkrukristallidele jääb tootmisel õhuke suhkrumahla kiht, mis annab toorsuhkrule iseloomuliku pruuni värvuse.)

Dansukker mahesuhkrud on toodetud Aafrikast ja Lõuna-Ameerikast pärit roosuhkrust ja Leedus kasvatatud mahepeedist. Kasutatavad viljelusmeetodid eristavad meie mahesuhkrutooteid tavatoodetest. Maheviljelusel tulevad mullas leiduvad toitained looduslikest väetistest ning kogu umbrohutõrje toimub käsitsi.

Dansukkeri tootevalikusse kuuluvad ka Fairtrade’i märgistusega suhkrutooted Paraguay ja Mauritiuse suhkrurookasvatajatelt. Ostes Fairtrade'i tooteid, aitate kaasa maailma vaesemates piirkondades asuvatele tootjatele ja töötajatele paremate töötingimuste ja turvalisemate sotsiaalsete tingimuste loomisele.

Lugege lähemalt Õiglase kaubanduse märgistusega suhkru tootmise kohta.