Pärmitaigna saiakesed, põhiretsept

Hinne (14 tk)

Koostisosad

150 g sulatatud võid 
6 dl piima
50 g pärmi
1 1/2 dl Dansukkeri kristallsuhkrut
1 näpuotsatäis soola
1 teelusikatäis kardemoni
umbes 14 dl nisujahu

Täidiseid
• 1 1/2 dl keedist, püreed või marmelaadi
• 150 g võid, 1 1/2 dl tuhksuhkrut, 1 spl Dansukkeri vanillisuhkrut
• 2-3 dl vanillikreemi
• 200 g riivitud mandlimassi, segatud 1 munaga
• 150 g võid, 1 spl kardemoni, 3/4 dl kristallsuhkrut
• 150 g võid, 1 1/2 dl tuhksuhkrut, 1 muna, 3 dl kookoshelbeid

Juhised

Sulatage või ja lisage piim, soojendage nii et segu oleks leige. Peenestage pärm taignakausis ja lisage vedelik, seejärel muud koostisained, välja arvatud jahu, mida tuleb vähehaaval juurde segada, kuni taigen enam kausi servade külge ei kleepu. Jätke taigen rätiku alla 20-30 minutiks kerkima. Rullige jahusel laual taigen laiali ja katke valitud täidisega. Voltige või vormige taignast saiakesed, nagu allpool kirjeldatud.

Küpsetamisjuhised
Jagage lahtirullitud taigen kaheks ja keerake kummastki osast rull. Lõigake kumbki rull 25 kettakujuliseks saiakeseks. Pange saiakesed vormidesse ja torgake iga saia keskele sõrmega auk. Augu sisse võib panna näiteks kookostäidise. Jätke saiakesed rätiku alla kerkima 20-30 minutiks. Võõbake saiakesed lahtiklopitud munaga üle. Riputage peale pärlsuhkrut. Küpsetage ahju keskosas 225-250° juures umbes 8 minutit. Jätke saiakesed jahtuma ahjuplaadile rätiku alla.

Ümmarguste saiakeste asemel võib rullida pikerguse tükid ja vormida neist kringlid või sõlmega saiakesed. Jätke saiakesed rätiku alla kerkima 20-30 minutiks. Küpsetage ahju keskosas 225-250° juures umbes 8 minutit. Võõbake ahjust võetud saiakesed võiga või margariiniga ja riputage peale kristallsuhkrut.

Lõigake lahtirullitud taignast klaasiga kettad. Pange igale kettale moosi, püreed või vanillikreemi ja vajutage taigen kinni, et täidis seest välja ei pääseks. Jätke saiakesed rätiku alla kerkima 20-30 minutiks. Võõbake ahjust võetud saiakesed võiga või margariiniga ja riputage peale kristallsuhkrut.

Rullige jahusel laual taigen laiali ja pange täidis peale. Keerake täidisega taigen rulli ja lõigake rullist 3 cm paksused kettakesed, mis panete paberist vormidesse. Jätke saiakesed rätiku alla kerkima 20-30 minutiks. Võõbake saiakesed lahtiklopitud munaga üle. Riputage peale pärlsuhkrut. Küpsetage ahju keskosas 225-250° juures umbes 8 minutit. Jätke saiakesed jahtuma ahjuplaadile rätiku alla.

Rullige taigen laiali ja pange täidis peale. Voltige taigen kolmeks ja lõigake 4 cm paksusteks ribadeks. Tehke igasse ribasse lõigake ja tõmmake üks nurk lõikest läbi. Jätke saiakesed rätiku alla kerkima 20-30 minutiks. Võõbake saiakesed lahtiklopitud munaga üle. Riputage peale pärlsuhkrut. Küpsetage ahju keskosas 225-250° juures. Jätke saiakesed jahtuma ahjuplaadile rätiku alla.

Rullige taigen laiali ja pange täidis peale. Keerake taigen kokku ja lõigake 2 cm laiusteks ribadeks, keerake need sõlme või vormige rõngasteks. Jätke saiakesed rätiku alla kerkima 20-30 minutiks. Võõbake saiakesed lahtiklopitud munaga üle. Küpsetage ahju keskosas 225-250° juures. Jätke saiakesed jahtuma ahjuplaadile rätiku alla. Enne laualepanekut katke saiakesed tuhksuhkruvõõbaga, milleks segage 2 dl tuhksuhkrut (valige meelepärane) ja pisut vett.

Jagage taigen viieks osaks ja rullige need ketasteks. Lõigake iga ketas 8 sektoriks. Pange sektoritele täidis peale ja keerake sarvekesteks. Jätke saiakesed rätiku alla kerkima 20-30 minutiks. Võõbake saiakesed lahtiklopitud munaga üle. Riputage peale pärlsuhkrut. Küpsetage ahju keskosas 225-250° juures. Jätke saiakesed jahtuma ahjuplaadile rätiku alla.

Kas soovid Nordic Sugari ning meie toodete ja teenuste kohta lisateavet?

Pühadehõngulised küpsetised

Jõuludeks küpsetamine on alati eriline kogemus. See on nagu kindel varjupaik, siin peetakse alati traditsioonidest kinni.

Jõulumaiustused

Jõulumaiustused on kohustuslikud kõigile, kellele meeldib maiustada. Pane kommilauale kodus valmistatud iirisekommid, pralineed ja trühvlid.

Jõuluküpsised

Jõuluküpsised on midagi palju enamat kui piparkoogid! Klassikalised jõulukujundusega küpsised sobivad ideaalselt lauale jõulu toidu juurde või väikeseks jõulukingituseks armsale inimesele.

Kõige maitsvam jõulupakk

Kõige toredam on saada ja teha selliseid jõulukinke, mis on ise käsitsi valmistatud ja rõõmuga täidetud. Mis oleks veel südamlikum kui hõrgud maiustused, jõuluhõngulised küpsised ja maitsvad marmelaadid?

Jõuluhõngulised magustoidud

Talveaeg lõhnab apelsinide ja safrani järele. Need lõhnad jutustavad sellest, et leidub kohti, kus ei ole sama pime ja külm nagu siin Põhjamaal.

Jõulujoogid

Siin on soovitusi mida näppu võtta nii suurtele kui ka väikestele jõulupühalistele.