Moosiabi

Siit leiad vastused moosi valmistamisega seotud levinumatele küsimustele.

Moos on liiga vedel. Mida teha?

Moos võib jääda vedel kui puuviljad/marjad, millest moosi keedate sisaldavad vähe pektiini, või kui te ei kasutanud moosi valmistamisel piisavas koguses suhkrut. Vedelaks jäänud moosi saab paksemaks kas liigset vedeliku kogust välja keetes või lisades ümberkeetmise käigus moosile pektiini (saadaval hästivarustatud toidukauplustes), järgides pakendil toodud juhiseid.

Moos on liiga paks. Mida peaksin tegema?

Kui moos on liiga paks, siis lisage vett ja keetke uuesti läbi.

Kuidas saada moosile soovitud konsistents?

Et testida moosi konsistentsi, asetage väike alustaldrik enne moosi valmistama asumist külmikusse. Kui moos on valmis, tõstke külmale taldrikule lusikatäis moosi ja asetage taldrik hetkeks tagasi külmikusse. Moos jahtub kiiresti ning kui jahtunud moosist lusikaga läbi tõmbate näete selle konsistentsi. Kui olete konsistentsiga rahul, valage moos purkidesse ja sulgege need õhukindlalt.

Miks marjad moosi pinnal hulbivad?

Moosi tuleb keeta piisavalt kaua, et puuviljades/marjades sisalduv õhk, välja keeks. Palju vedelikku sisaldava moosi puhul võiks kuumal moosil potis nii 15 minutit jahtuda lasta. Enne purkidesse valamist segage moos veelkord läbi, nii jaotuvad marjad ühtlasemalt. Abiks on ka see kui suletud purke jahtumise ajal vahepeal teistpidi keerata.

Miks on siirup / moos käärinud?

See võib juhtuda, kui moosis on liiga vähe suhkrut, seda ei hoita piisavalt jahedas kohas või kui mõni moosis kasutatud puuvili polnud enam värske. Peske ja puhastage puuvilju ja marju alati väga põhjalikult. Üks halb mari võib rikkuda kogu moosipartii. Käärimist võivad põhjustada ka kehvasti puhastatud purgid või pudelid, või moosi pinnalt koorimata jäänud vaht.

Miks on siirup / moos hallitanud?

Hallitust põhjustavad enamasti liiga vähene suhkrukogus või värskuse kaotanud või põhjalikult puhastamata jäänud moosimaterjal. Hallituse võivad põhjustada ka ebapiisavalt steriliseeritud purgid või kui purke hoitakse soojas ja niiskes keskkonnas. Kui moos või marmelaad on valmis, on oluline see kiiresti purkidesse panna, täites need ääreni. Hallitanud hoidised tuleb alati ära visata, süüa neid ei tohi, sest teatud liiki hallitus võib olla mürgine.

Miks muutus siirup želeeks?

Kasutatud marjad sisaldasid liiga palju pektiini (näiteks pooltoored marjad sisaldavad alati palju pektiini). Želeeks muutunud siirupi saab aga ümber keetes uuesti vedelaks. Asetage pudelid sooja vette kuni siirup lahustub piisavalt, et selle saab pudelist välja valada. Seejärel lisage 3-4 dl vett ja 1 g säilitusainet 1 liitri siirupi kohta, keetke läbi ja valage uuesti pudelitesse.

Kas moosisuhkruga saab valmistada õunakastet?

Ei, õunakastme asemel saate sel juhul paksu õunamoosi. Õunakastme valmistamiseks sobib kõige paremini tavaline kristallsuhkur.

Kas moosisuhkruga saab valmistada toormoosi?

Ei, moosisuhkur peab keema vähemalt kaks minutit, enne kui pektiin moosis lahustub ja moos pakseneb.

Minu retsepti ütleb, et marjad tuleb maitsestada suhkruga ja jätta need seejärel ööseks seisma. Kas võin seda teha ka moosisuhkruga?

Jah. Moosisuhkur toimib suurepäraselt enamike moosiretseptide korral, mis on mõeldud tavalise kristallsuhkru jaoks.

Minu retsept ütleb, et keedaksin marju ja vett teatud arv minuteid, enne kui pean lisama suhkru. Kas nii tuleks toimida ka moosisuhkru kasutamisel?

Jah. Sellisel juhul ei ole moosisuhkru ja tavalise kristallsuhkru kasutamisel erinevusi.

Minu moosisuhkur on aegunud. Kas ma võin seda ikkagi kasutada?

See sõltub sellest, kui aegunud teie moosisuhkur on. Moosisuhkrut peaks olema võimalik kasutada kuni aasta (kuid mitte kauem) pärast pakile märgitud "parim enne" kuupäeva möödumist. Seejuures ei ole kindel, et säilitusaine jääb pärast "parime enne" möödumist aktiivseks, mistõttu tuleks sel juhul moosi säilitada külmikus või sügavkülmas. Ka pektiin võib ka aja jooksul kõlbmatuks muutuda ning tema paksendamisomadused võivad halveneda (moos võib jääda vedel).

Moosisuhkrus on pruunid tükid. Mis need on?

Moosisuhkrusse, mis on pikka aega sahvris seisnud, võivad tekkida pruunid tükikesed. See on põhjustatud sidrunhappe ja suhkru vahelisest reaktsioonist ning muretsemiseks pole põhjust. Need ei muuda moosisuhkru muid omadusi ega valmistatud moosi välimust.

Hoiustamine

Meie moosisuhkruga valmistatud moosi saab hoida tavapärasel toatemperatuuril ja nii säilib see vähemalt aasta. Moosi värv ja maitse säilivad siiski alati kõige paremini, kui seda hoitakse jahedas ja valguse eest varjatult. Säilitusaineteta ja kuumtöötlemata moosi tuleb muidugi hoida sügavkülmas.

Hügieen

Hügieen on moosi säilivusaja jaoks ülioluline. Purgid ja kaaned tuleb enne kasutamist hoolikalt pesta ja steriliseerida. Täitke moosipurgid ääreni ja kaanetage kohe. Enne moosi purkidesse valamist veenduge, et kogu tekkinud vaht oleks korralikult eemaldatud. Tasub meeles pidada, et hallitust põhjustavad mikroorganismid kanduvad üle läbi õhu ja moosi peal oleva vahu. Samuti tuleks moosi valmistamiseks kasutada vaid niisuguseid puuvilju ja marju, mis on värsked. Üks moosi sisse jäänud halb mari võib lühendada terve moosipartii säilivusaega.

Kas soovid Nordic Sugari ning meie toodete ja teenuste kohta lisateavet?

Suvemaitseline moos ja marmelaad

Suvemaitseline moos ja marmelaad

Suvised puuviljad ja marjad on head põõsalt ja puu otsast otse suhu pista. Mis aga kõhtu enam ei mahu on tark talveks salve koguda, et ka pimedal ja külmal ajal sooje suvepäevi meenutada. Kogusime kokku mõned maitsvad moosi-ja marmelaadi retseptid.

Jäätis moosiküpsistega

Isevalmistatud jäätis

Valmistage suvel endale ise jäätist! Milleks osta jäätist, kui seda võib ise teha? Oleme siia kogunud oma parimad jäätiseretseptid, kuid katsetage vabalt omaenda lemmikutega!

Rabarberi-maasika juustukook

Küpsetamine suvemarjadega

Küpsetage suvemarjadega ja pakkuge peol midagi kodus valmistatut! Värskete hapukate marjadega täidetud pirukas või kook on ideaalne pärastlõunase kohvi juurde. Kasutage suviseid marju ja tähistage puhkust!

Särtsakas rabarberijook

Värskendavad suvejoogid

Pakkuge janukustutajat suvesoojuses! Valmistage kodus Maasikalimonaadi randa kaasa võtmiseks või pakkuge suvepeol alkoholivaba alternatiivina Vaarikakokteili sidruniga. Meil on parim retsept sinu ja sinu külaliste janu kustutamiseks.

Leedriõie panna cotta laimimarinaadis marjadega

Suvedesserdid

Soojaga on eriti hea pakkuda magushaput ja värsket suvist desserti grilliõhtu või suvepeo lõpetuseks. Siit leiate meie mõnusate suvedessertide soovitused nii neile, kes soovivad pakkuda lihtsamat alternatiivi kui neile, kes soovivad proovida midagi veidi keerulisemat.

Tehke suvist mahla

Tehke suvist mahla

Lisaks moosidele on olemas ka teine imeline viis suvemaitseid säilitada - enamikest marjadest ja puuviljadest saab valmistada mahla! Mahla tegemine on palju lihtsam kui arvatakse, vaata allpool meie mõnusaid inspireerivaid retsepte.